Kryminał 2001

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 230 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 2001 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Świeżo upieczony gliniarz Jake Hoyt marzy, by łapać kryminalistów. Chce stać po stronie prawa, nie przypuszcza jednak, jak wielkie wyzwanie szykuje dla niego los. Jego partnerem przez najbliższe 24 godziny ma być bowiem Alonzo Harris, tajniak bardziej niebezpieczny od najgorszego bandyty. Harris patroluje okolicę w swym szpanerskim wozie, czując się panem świata. Budzi fascynację i odrazę, stał się bowiem uosobieniem tego, z czym powinien walczyć.

Blow

7,6
Oparta na autentycznych wydarzeniach historia George'a Junga, który pod koniec lat 70. trafia do więzienia za posiadanie marihuany. Po wyjściu z zakładu karnego, Jung podejmuje się po raz kolejny "wprowadzenia na rynek" nowego narkotyku - tym razem kokainy. Blow to film, opowiadający o wielkim przemyśle karteli narkotykowych i milionach nielegalnie zarobionych dolarów.
Dominic Toretto ulice Los Angeles traktuje jak swój własny tor wyścigowy. Przynajmniej kilka godzin dziennie chłopak spędza za kierownicą swojego supernowoczesnego samochodu, trenując i przygotowując się do wyścigów przeprowadzanych nielegalnie pod osłoną nocy za ogromne stawki – 10 000 dolarów.


Formuła

6,7
Elmo McElroy (Samuel L. Jackson), utalentowany student chemii, popełnił kiedyś drobny błąd. Wracając samochodem z uroczystości z okazji zakończenia nauki, zapalił trawkę i został na „jaraniu” przyłapany. W jednej chwili jego wielkie marzenie o karierze farmakologa rozpłynęło się jak dym... 30 lat później McElroy nadal zajmuje się swoją wielką pasją – pracuje nad wytwarzaniem prochów. Nie są to jednak nowe pigułki od bólu głowy, ale narkotyki. Właśnie opracował recepturę nowego, który może stać się przebojem na rynku. Jego szef, The Lizard (Meatloaf), chce sprzedać cudowny proszek McElroy`a najpotężniejszej szajce dealerów na świecie i zarobić miliony.
Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar to serial ukazujący tajniki pracy nowojorskich stróżów prawa należących do specjalnego wydziału prowadzącego priorytetowe śledztwa. Detektywi rozwiązują zagadki kryminalne o bardzo dużym stopniu trudności. Część odcinków powstała na podstawie autentycznych, głośnych spraw, o których przebiegu informowały media. Do wydziału, o którego pracy opowiada serial "Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar", należą między innymi detektywi Alexandra Eames (Katherine Erbe) i Robert Goren (Vincent D'Onofrio). Zajmują się tak trudnymi sprawami jak szczegółowo zaplanowany napad na sklep jubilerski, zabójstwo ciężarnej narkomanki czy równie tajemnicza śmierć krytyków sztuki.
Londyn, jesień 1888. W mieście szaleje maniakalny morderca zwany "Kubą Rozpruwaczem", który w bestialski sposób zabija bezbronne kobiety. Policja jest bezradna wobec jego coraz bardziej okrutnych wyczynów, w mieście szerzą się plotki i panika. Po kolejnej zbrodni śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza powierzone zostaje inspektorowi Fredowi Abberline (Johnny Depp), który po śmierci żony i dziecka posiadł dar jasnowidzenia - w swoich narkotycznych wizjach "widzi" przyszłe ofiary mordercy. Nie mija wiele czasu, a Abberline nabiera podejrzeń, że w sprawę zamieszany musi być ktoś z najwyższych kręgów władzy, a kto wie - może nawet któryś z członków rodziny królewskiej?
Jest rok 1965. Andrzej Hoffman (Janusz Gajos) jest wybitnym lekarzem, który mieszka i pracuje w Łodzi. Po wojnie kilka lat spędził w więzieniu. Jedynym dowodem w sprawie był donos złożony Służbie Bezpieczeństwa i jego wojenna działalność (był łącznikiem Armii Krajowej w Anglii). Pewnego dnia podczas obchodu w szpitalu spotyka Piotra (Jan Frycz), którego znał jeszcze z czasów partyzantki. Piotr za wszelką cenę chce wyjechać z Polski, by na Zachodzie rozpocząć nowe, lepsze życie. Jedynym sposobem, by zerwać z „szarą” polską rzeczywistością, jest zdobycie jak największej liczby pieniędzy i paszportu. Jest tylko jedno rozwiązanie tego problemu: napad na bank. Piotr od dawna przygotowywał plan napadu na konwój bankowy, jednakże do jego realizacji potrzebował wspólnika. Teraz pozyskał go w osobie Andrzeja, dla którego wyjazd zagranicę to ostatnia szansa, aby spotkać się z żoną i córką, mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. Sytuacja zaczyna się coraz bardziej komplikować, gdyż władze pragną za wszelką cenę zmusić Andrzeja do współpracy. Funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa – Niewczas (Olaf Lubaszenko) szantażuje go fałszywymi zeznaniami świadków, które mogą zakończyć jego praktykę zawodową. W takich okolicznościach jedyne wyjście z tej sytuacji to kradzież pieniędzy i szybki wyjazd. Podjęcie decyzji o napadzie, to dopiero początek drogi ku „wolności”. Dokładne przygotowania mają na celu przeprowadzenie bezkrwawego i błyskawicznego rabunku. Plan zaczyna się wymykać spod kontroli, gdyż podczas akcji ranny zostaje jeden z ochroniarzy. Pogotowie zabiera go najbliższego szpitala. Lekarzem, który będzie go operował, jest Andrzej Hoffman. W trakcie operacji musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu – czy uratować życie ludzkie, a tym samym podpisać na siebie wyrok, czy też pozwolić, aby umarł jedyny świadek napadu...
Nie minęły jeszcze 24 godziny od chwili warunkowego zwolnienia z więzienia New Jersey, gdy Danny Ocean obmyśla już swój kolejny wielki skok. Jak zwykle, przestrzega trzech reguł – nikt nie zostaje ranny, kradnie tylko tym, którzy na to zasługują i działa tak, jakby nie miał nic do stracenia. Mówiąc krótko, Danny planuje najbardziej skomplikowany i wymyślny w historii skok na kasyno. Danny wybiera zespół 11 specjalistów. Razem spróbują ukraść ponad 150 milionów dolarów z trzech kasyn należących do Terry’ego Benedicta, eleganckiego, bezwzględnego typa, który – tak się dziwnie składa – jest właśnie z byłą żoną Danny’ego, Tess.
Upalne lato w małym miasteczku w stanie Maine, na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Frank (Nick Stahl), student architektury, wraca do rodzinnego domu na wakacje. Nawiązuje romans ze starszą od siebie kobietą z sąsiedztwa (Marisa Tomei), matką dwojga dzieci, pozostającą w separacji z mężem-gwałtownikiem (William Mapother). Ojciec Franka (Tom Wilkinson) jest nawet trochę dumny, że syn tak odważnie wkracza w dorosłość. Natomiast matka (Sissy Spacek) patrzy na jego związek z trudno skrywaną niechęcią, uważa go za błąd młodości i obawia się przykrych następstw.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…